Warsztaty: Pod Strzechą z Gwiazd LATO 2016

[ stare wieści sprzed wielu, wielu lat... ]
Awatar użytkownika
MarekWaskiel
Administrator
Imię: Marek
Nazwisko: Waśkiel
Kontakt:

Warsztaty: Pod Strzechą z Gwiazd LATO 2016

Post autor: MarekWaskiel » 13 lut 2016, 13:33

WARSZTATY FOTOGRAFII NOCNEJ
Pod Strzechą z Gwiazd

(dwa terminy: jeden w lipcu, a drugi w sierpniu 2016)

Gwiazdy, planety, meteory
Warsztaty fotografii nocnej
PODLASIE,
Sokołda k/ Supraśla
(centrum Puszczy Knyszyńskiej
jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce)

Termin 1

(Szlaki Gwiazd, Mleczna Droga)
28-31 lipca

Formularz zgłoszenia:
http://waskiel.pl/podlasie_07_noc.doc
Liczba uczestników: 10 Wolnych 9.
Cena 1200 zł

Termin 2
(świetny termin na meteory z roju PERSEIDÓW)
11-14 sierpnia

http://waskiel.pl/podlasie_08_noc.doc

Liczba uczestników: 10 Wolnych 8.
czwartek/piątek/sobota/niedziela/
Cena 1200 zł,

Obrazek

W okolicach Sokołdy - piękna sierpniowa noc

Pod strzechą z gwiazd…
Kiedyś wędrowałem przez ukraińskie Karpaty i jeden z noclegów wypadł mi w starej chacie pozbawionej połowy dachu. Położyłem się w śpiworze na resztkach podłogi i patrzyłem przez dziury w dachu na niebo utkane z milionów gwiazd. Uśmiechnąłem się i wówczas pomyślałem sobie, że w hotelu o tylu gwiazdkach jeszcze nigdy nie spałem!

Z pewnością pamiętasz to uczucie zachwytu, kiedy głęboką nocą nagle stajesz pod rozgwieżdżonym
niebem czasami przeoranymi błyskami spadających meteorów. Ile pytań, ileż myśli przemyka wówczas przez nasze głowy!

Czasami wydaje się, że niebo jest tak blisko nieomal na wyciągniecie reki. Nie jeden raz w naszych głowach rodzi się myśl,
aby zarejestrować na zdjęciach tak piękną chwilę. Jednak od razu stawiamy pytanie jak to zrobić? Jakie miejsce wybrać,
jak ustawić aparat i jak dobrać najważniejsze parametry?
Pomogę Ci w rozwiązaniu tego problemu! Przygotowałem warsztaty fotografii nocnej „Pod strzechą z gwiazd”, podczas których
nauczę Cię fotografowania nocą, w terenie poza miastem, wydawałoby się w całkowitych ciemnościach. Zajmiemy się
przede wszystkim fotografowaniem gwiazd: zdjęć galaktyk, „gwiezdnych szlaków” i łapaniem meteorów (w sierpniu będziemy
wypatrywać Perseidów). Poświęcimy też trochę czasu na inne ciekawe formy fotografowania wówczas kiedy jest pozornie
tak bardzo ciemno. Nauczę Cię jak przygotować się do wyjścia w teren i realizacji zdjęć nocnych i jak je potem ciekawie
i skutecznie wykonać. Wyjaśnię także jak wykorzystać programy graficzne do szybkiej i dobrej obróbki zdjęć cyfrowych
oraz jak je drukować w fotograficznym laboratorium.

Na miejsce warsztatów wybrałem moje rodzinne Podlasie – jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. Obszar gminy Supraśl
i Krynki, na którym zlokalizowana będzie nasza baza jest jednym z ostatnich terenów w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie
ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem naszej cywilizacji. Tam będziemy mogli zrealizować mnóstwo
wspaniałych kadrów. Puszcza Knyszyńska, Wzgórza Sokólskie i Dolina Biebrzy staną się naszym miejscem fotografowania.

Warsztaty będą opierać się na zajęciach terenowych w nocy wspieranych multimedialnymi wykładami i pokazami realizowanymi
w sali w dzień. Mogę Cię zapewnić, że jak zwykle na moich warsztatach będzie twórczo, praktycznie i bez zbędnych, nieprzydatnych
bzdur. Czy sam znajdziesz tyle odwagi i samozaparcia aby wyjść nocą w ciemne miejsca np. do lasu albo w góry, aby zobaczyć
wspaniałe rozgwieżdżone niebo? Ze mną i innymi uczestnikami warsztatów będzie Ci o wiele łatwiej!

W dzień też zrobimy kilka wycieczek, aby poznać naszą okolicę. Podlasie jest piękne zarówno nocą jak i dniem.
W cenie warsztatów są obok kosztów związanych z zajęciami są uwzględnione koszty całodziennego wyżywienia na miejscu
wielkim atutem jest rewelacyjna kuchnia!!! (obiad czwartek, piątek, sobota, niedziela, śniadanie piątek sobota, niedziela,
kolacja czwartek, piątek, sobota) oraz trzy noclegi w pokojach dwuosobowych i trzyosobowych z łazienkami.
Dojazd realizowany jest we własnym zakresie.

Obrazek

Nauczę Cię jak fotografować "Szlaki gwiazd"

Czym się będziemy zajmowali?

:: Podstawy astronomii dla fotografów:
Gwiazda Północna, Mleczna Droga, planety, meteory, fazy księżyca, konstelacje, satelity, wykres jasności nieba, prognoza pogody dla fotografów .
:: Co można fotografować nocą?
Droga Mleczna – galaktyki, szlaki meteorów, rozgwieżdżone niebo w konstelacjach, księżyc – jako podstawowe źródło oświetlenia, szlaki gwiazd, malowanie światłem.
:: Gdzie fotografować?
Jak odszukać najlepsze miejsca i czas na nocne zdjęcia: mapa ciemnego nieba, pogoda, księżyc? Programy które Cię wspomogą (komputer, smartfon)
:: Jak dobrać sprzęt?
Wybór aparatu, wybór obiektywów, statyw, głowice, sprzęt do panoram, akcesoria: oświetlenie ksenonowe, wężyk spustowy (interwałometr), inne pomocne drobiazgi.
:: Technika fotografowania:
Ostrzenie, wybór planów, hiperfokalna, zasada 500, rozdzielczość i matryce, ekspozycja, ustawienie właściwej ekspozycji, panoramy, malowanie światłem, szlaki gwiazd, inne ciekawostki.
:: Obróbka cyfrowa zdjęć nocnych:
Lightroom i przydatne presety, Photoshop i panoramy, inne oprogramowanie warte wykorzystania.

Ramowy program:

(może ulec korektom zależnym od pogody itp.)
Czwartek:
Przyjazd uczestników do godziny 13.00
(można przyjechać dzień wcześniej we środę – jeżeli ktoś chce skorzystać z tej opcji proszę o sygnał, wówczas dojdą koszty dodatkowego noclegu oraz dodatkowego wyżywienia)
13.00 obiad – rozpoczęcie warsztatów
14.30 – 17.00 zajęcia teoretyczne i praktyczne przygotowanie sprzętu itp.
19.00 kolacja
20.00 – 24.00 wyjście w teren i fotografowanie
Piątek
10.00 Śniadanie
11.00 – 16.00 – Wypad na Szlak Tatarski
15.00 Obiad
16.30 – 19.00 czas wolny
19.00 – kolacja
wyjście w teren i fotografowanie: 20.00 – 24.00
Sobota
10.00 Śniadanie
11.00 – 13.00 – Zajęcia teoretyczne i praktyczne
15.00 Obiad
16.00 – 18.00 zajęcia teoretyczne i praktyczne – przygotowanie sprzętu itp.
19.00 – kolacja
wyjście w teren i fotografowanie: 20.00 – 24.00
Niedziela
Śniadanie: 10.00
Zajęcia teoretyczne i praktyczne : 11.00-13.00
Obiad: godz. 13.00
Zakończenie warsztatów godzina 14.00

Obrazek
Będziemy czatować na meteory z roju Perseidów

:: CO TRZEBA MIEĆ:
Podstawowe informacje:
aparat cyfrowy zdecydowanie najlepszą będzie lustrzanka + zestaw obiektywów (bardzo przydany jest obiektyw szerokokątny (zoom lub stałka o szerszym końcu ok. 14-20mm ekwiwalent dla FF i do tego jeszcze najlepiej jasny np. f2,8) , statyw, wężyk spustowy, solidne turystyczne ubranie i buty itp.
UWAGA! Pełny zestaw sprzętu wyślę uczestnikom warsztatów natychmiast po zapisaniu się i wpłaceniu zaliczki.

Zapraszam i pozdrawiam
Marek Waśkiel

PS. Oczywiście istnieje ryzyko związane z pogodą. Jednak warsztaty odbędą się bez względu na jej stan wówczas przekonasz się jakie fantastyczne zdjęcia mogą powstawać nawet wówczas kiedy niebo jest bez gwiazd.

ODPOWIEDZ