Nadwiślańskie opowieści - wprowadzenie

[ stare wieści sprzed wielu, wielu lat... ]
wuhaes
Posty:20
Rejestracja:04 wrz 2010, 23:11
Kontakt:
Nadwiślańskie opowieści - wprowadzenie

Post autor: wuhaes » 01 lut 2010, 22:02

Projekt „Nadwiślańskie Opowieści” (NO) w ramach Fotograficznego Klubu Absolwentów Marka Waśkiela

Zainspirowany paroma ciekawymi miejscami na Żuławach Wiślanych wpadłem na pomysł, aby przedstawić fotograficzne opowieści o tych miejscach i o moich, zazwyczaj weekendowych, podróżach do nich. A skoro są to miejsca leżące nad Wisłą lub bezpośrednio w jej dorzeczu, to pomyślałem sobie, że może inni klubowicze też mogliby dorzucić swoje historie i swoje fotograficzne opowieści inspirowane innymi ciekawymi miejscami leżącymi nad Wisłą. I tak oto dyskutując z paroma klubowiczami, od słowa do słowa, zrodził się projekt Nadwiślańskich Opowieści. Razem z Marcinem Wierzbickim, z którym wspólnie pomysł przelaliśmy na papier, zapraszam i gorąco zachęcam wszystkich Klubowiczów do udziału w projekcie.

(W.Serwiński)

wuhaes
Posty:20
Rejestracja:04 wrz 2010, 23:11
Kontakt:

Post autor: wuhaes » 01 lut 2010, 22:02

Cel projektu: skompletować ciekawy, wysokiej jakości materiał zdjęciowy opowiadający interesujące historie inspirowane lub luźno powiązane z Wisłą – ostatnią, wielką nieuregulowaną rzeką w Europie.

Miarą osiągnięcia tego celu chcielibyśmy uczynić możliwość komercyjnego wykorzystania zebranego materiału. Zrobienie wystawy finansowanej lub współfinansowanej ze środków sponsorów lub którejś z organizacji zajmujących się Wisłą wydaje się być planem minimum. Publikacje w renomowanych czasopismach lub materiałach marketingowych czy wydanie kalendarza albo, marzenie, albumu „Nadwiślańskie Opowieści” sygnowanego znakiem FKA to naturalne wyzwania i obszary dalszych poszukiwań wykorzystania naszych zdjęć i opowieści.

Przewidywany czas trwania projektu – około rok czasu na zbieranie materiału tak, aby każdy mógł w miarę swoich możliwości i chęci włączyć się w wybrane zagadnienia projektowe.

Gatunkowo dominować będzie przede wszystkim fotografia podróżnicza, w której cytując za mistrzem Markiem mamy: „pejzaże + portrety + zdjęcia grupowe + architektura (z zewnątrz i od wewnątrz) + portrety + detale + kulinaria + zwierzęta + /…/”. W projekcie NO chcielibyśmy uprawiać jak najbardziej współczesną fotografię podróżniczą, która „jest bliska fotografii reporterskiej”.

Przy okazji powinniśmy myśleć o dołączeniu do materiału zdjęciowego także tekstów odpowiadających o tematyce zdjęć: reportaży czy tytułowych opowieści o ciekawych historiach zilustrowanych zdjęciami. Umożliwi to rozszerzenie formy potencjalnych publikacji.

Formuła realizacji:
• Zbieranie pomysłów - moderowane dyskusje nad poszukiwanymi tematami zdjęć - pomysły, opinie, uwagi, materiały źródłowe (książki, albumy, strony www)

• O ile to będzie możliwe chcielibyśmy współpracować z organizacjami, które w taki czy inny sposób mają ścisły związek lub zajmują się Wisłą, być może któraś z organizacji będzie zainteresowana efektami naszych prac bezpośrednio – dla uzupełnienia swoich projektów

• Samodzielne, indywidualne prace każdego z uczestników FKA chętnego do wzięcia udziału we wspólnym projekcie, wpisujące się w wybrane do realizacji zagadnienia – samodzielne sesje zdjęciowe realizowane ad-hoc

• Zorganizowane plenery tematyczne - dobrze wcześniej przygotowane i zaplanowane wspólne wyjazdy, przygotowane pod kątem tego jaki materiał chcemy zebrać. Marek słusznie powiada: „Dobre efekty osiąga się poznając wcześniej *teoretycznie* okolicę, w którą się wybieramy. Należy poczytać przewodniki, obejrzeć albumy, mapy lub strony Internetowe poświęcone celom naszych wypraw. Wypytać, tych którzy tam już byli.”

• Spotkania projektowe (zapewne łączone ze spotkaniami klubowymi) – przede wszystkim ocena zebranych zdjęć i planowanie plenerów w ramach projektu.


Kontakt: Włodek Serwiński; wlodek@serwinski.pl; 503 18 00 56

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość